3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsBiznesPremier Erna Solberg w Polsce

Premier Erna Solberg w Polsce

Premier-Erna-Solberg-w-Polsce

Premier Erna Solberg odwiedziła Polskę

Premier Erna Solberg spotkała się 17 listopada w Warszawie ze swą polską odpowiedniczką Ewą Kopacz. Panie premier odbyły rozmowy polityczne wokół tematyki europejskiej, obronności i polityki bezpieczeństwa.

Na konferencji prasowej podsumowującej wizytę, premier Norwegii tymi słowami opisała imponujący rozwój Polski od czasu pierwszych wolnych wyborów: „- Na przestrzeni kilkunastu lat Polska stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE, a w 2009 roku była jedynym krajem, który uniknął recesji. Polska ma więc szansę stać się jednym z wiodących graczy w NATO i UE”.
Premier Solberg podkreśliła, że współpraca i kontakty między Norwegią a Polską rozwinęły się bardzo pozytywnie w ostatnich dziesięcioleciach. Wymiana handlowa między oboma krajami wzrosła, a Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym dla norweskich ryb, w szczególności łososia. Wzrasta również norweski eksport technologii obronnych do Polski.


Obecnie Polska jest największym beneficjentem środków z funduszy EOG i funduszy norweskich. Około 120 tys. Polaków mieszka i pracuje dziś w Norwegii. Stanowią oni największą grupę imigrantów w tym kraju, która dobrze zintegrowała się ze społeczeństwem, przyczyniając się swą pracą do norweskiego dobrobytu.

Premier Solberg odwiedziła także Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie spotkała się z grupą warszawskich licealistów z LO im. Jose Marti. Młodzież ta brała udział w projekcie edukacyjnym Muzeum Polin, wspartym z funduszy norweskich. Uczestnicy rozmawiali o rosnącej nietolerancji i mowie nienawiści w Europie, a także o najefektywniejszych sposobach zaangażowania młodych ludzi w przeciwdziałanie tym zjawiskom. Licealiści opowiadali o swoich wrażeniach z warsztatów, a także wspólnych zajęciach z młodzieżą norweską i nawiązanych przyjaźniach.
Tolerancja i przeciwdziałanie rasizmowi były także tematem rozmów Erny Solberg w klubie piłkarskim Legia Warszawa, gdzie zaznajomiono ją ze sposobami radzenia sobie z ekstremalnymi zachowaniami i postawami kibiców.

Norweska premier spotkała się także z przedstawicielami norweskiego sektora biznesowego w Polsce, a w warszawskiej Szkole Gastronomicznej wstawiła osobiście ostatnie elementy z łososia w układankę z sushi, uczestnicząc w ten sposób w tworzeniu największej na świecie mozaiki z sushi.
Źródło: materiały pochodzą ze strony: Ambasady Norwegii w Polsce
fot: amb-norwegia.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo