12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsBiznesPremier Erna Solberg w Polsce

Premier Erna Solberg w Polsce

Premier-Erna-Solberg-w-Polsce

Premier Erna Solberg odwiedziła Polskę

Premier Erna Solberg spotkała się 17 listopada w Warszawie ze swą polską odpowiedniczką Ewą Kopacz. Panie premier odbyły rozmowy polityczne wokół tematyki europejskiej, obronności i polityki bezpieczeństwa.

Na konferencji prasowej podsumowującej wizytę, premier Norwegii tymi słowami opisała imponujący rozwój Polski od czasu pierwszych wolnych wyborów: „- Na przestrzeni kilkunastu lat Polska stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE, a w 2009 roku była jedynym krajem, który uniknął recesji. Polska ma więc szansę stać się jednym z wiodących graczy w NATO i UE”.
Premier Solberg podkreśliła, że współpraca i kontakty między Norwegią a Polską rozwinęły się bardzo pozytywnie w ostatnich dziesięcioleciach. Wymiana handlowa między oboma krajami wzrosła, a Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym dla norweskich ryb, w szczególności łososia. Wzrasta również norweski eksport technologii obronnych do Polski.


Obecnie Polska jest największym beneficjentem środków z funduszy EOG i funduszy norweskich. Około 120 tys. Polaków mieszka i pracuje dziś w Norwegii. Stanowią oni największą grupę imigrantów w tym kraju, która dobrze zintegrowała się ze społeczeństwem, przyczyniając się swą pracą do norweskiego dobrobytu.

Premier Solberg odwiedziła także Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie spotkała się z grupą warszawskich licealistów z LO im. Jose Marti. Młodzież ta brała udział w projekcie edukacyjnym Muzeum Polin, wspartym z funduszy norweskich. Uczestnicy rozmawiali o rosnącej nietolerancji i mowie nienawiści w Europie, a także o najefektywniejszych sposobach zaangażowania młodych ludzi w przeciwdziałanie tym zjawiskom. Licealiści opowiadali o swoich wrażeniach z warsztatów, a także wspólnych zajęciach z młodzieżą norweską i nawiązanych przyjaźniach.
Tolerancja i przeciwdziałanie rasizmowi były także tematem rozmów Erny Solberg w klubie piłkarskim Legia Warszawa, gdzie zaznajomiono ją ze sposobami radzenia sobie z ekstremalnymi zachowaniami i postawami kibiców.

Norweska premier spotkała się także z przedstawicielami norweskiego sektora biznesowego w Polsce, a w warszawskiej Szkole Gastronomicznej wstawiła osobiście ostatnie elementy z łososia w układankę z sushi, uczestnicząc w ten sposób w tworzeniu największej na świecie mozaiki z sushi.
Źródło: materiały pochodzą ze strony: Ambasady Norwegii w Polsce
fot: amb-norwegia.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo