25 C
Oslo
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaNewsRozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

zielona-linia

Rozmowa kwalifikacyjna – raport Zielonej Linii

Skąd Polacy czerpią wiedzę nt. zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania uważają za najtrudniejsze? Czy zdarzyło im się, aby rekruter zadał pytanie zbyt osobiste? W lipcu br. konsultanci Zielonej Linii przeprowadzili badanie ankietowe, dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że generalnie są oni świadomi zasad zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) przyznała, że z całą pewnością zna zasady zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej, 42 proc. uczestników badania stwierdziło, że wydaje im się, że znają zasady zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Częściową znajomość wspomnianych zasad zadeklarowało 2 proc. respondentów. Tyle samo osób biorących udział w badaniu przyznało, że ma problem ze znajomością zasad prawidłowego zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że w większości nie mają oni problemów ze znajomością podstawowych zasad, związanych np. z ubiorem, gestykulacją na rozmowie kwalifikacyjnej. Skąd zatem czerpią wiedzę na ten temat? Zdecydowana większość osób biorących udział w badaniu, bo aż 67 proc. przyznała, że ich głównym źródłem wiedzy odnośnie poprawnych zachowań w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest Internet. Nieco mniej niż połowa respondentów (40 proc.) wskazała znajomych. 20 proc. ankietowanych wymieniła inne źródła wiedzy, wśród których najczęściej pojawiało się doświadczenie życiowe, wyniesione z wcześniejszych rozmów oraz naturalna umiejętność dobrego zachowania i kultury osobistej. Zdaniem 15 proc. respondentów warto czerpać wiedzę z poradników książkowych i czasopism branżowych. Co dziesiąty ankietowany podkreślił rolę różnorodnych szkoleń przy zdobywaniu wiedzy nt. zachowania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. 5 proc. respondentów docenia natomiast rolę tematycznych szkoleń, realizowanych przez urzędy pracy.

Wśród różnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, zdarzają się też takie, które nie powinny być zadane. W związku z powyższym konsultanci Zielnej Linii zapytali ankietowanych, czy zdarzyło im się, aby rekruter lub pracodawca w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zadał pytanie zbyt osobiste. Zdecydowana większość ankietowanych (80 proc.) stwierdziła, że dotychczas nie spotkała się z takim pytaniem. Taka sytuacja zdarzyła się natomiast 18 proc. respondentów. 2 proc. osób biorących udział w ankiecie stwierdziło, że bardzo często słyszy takie pytania na rozmowach kwalifikacyjnych.

Sukces rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często zależy od naszego przygotowania do rozmowy. Jednym z jego elementów jest analiza potencjalnie trudnych pytań, które mogą paść w trakcie rozmowy. Które pytania osoby biorące udział w badaniu ankietowym uznali za najtrudniejsze? Jakie czynniki, ich zdaniem, można uznać za dyskwalifikujące w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Odpowiedzi na te pytania wraz z pełną wersją raportu są dostępne na stronie internetowej Zielonej Linii.

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Fot: zielonalinia.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo