13.9 C
Oslo
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNewsKultura i sztukaRozmowy o sztuce w Trondheim

Rozmowy o sztuce w Trondheim

Rozmowy-w-Trondheim

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie nawiązało współpracę z Pracownią Odbudowy Katedry Nidaros

Dyrektor gnieźnieńskiego Muzeum dr. Michał Bogacki oraz Konsul RP Sławomir Kowalski odbyli rozmowy w Trondheim nt. polsko-norweskich planów wystawienniczych.

Dyrektor Michał Bogacki z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Konsul Sławomir Kowalski spotkali się z dyrektorem Pracowni Odbudowy Katedry Nidaros NDR (Nidaros Domkirke Restaureringsarbeider) Steinarem Bjerkestrandem oraz Inge Sørgård, kuratorem ds. wystaw w NDR. W spotkaniu uczestniczył również Konsul Honorowy RP w Trondheim Per Forseth.

Ambasadę RP łączą z Pracownią Odbudowy Katedry Nidaros doświadczenia z realizacji wspólnej wystawy „Dwie katedry, dwa narody”, która przez rok, do kwietnia 2016 r., była prezentowana w Pałacu Arcybiskupa w Trondheim. Z polskiej strony autorem wystawy było Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa nawiązywała do symboliki historycznej dwóch katedr, Archikatedry Św. Jana w Warszawie oraz Katedry Nidaros w Trondheim, z którymi wiązały się najistotniejsze wydarzenia w historii Polski i Norwegii: koronacje, konstytucje, czy opór wobec okupacji w okresie II wojny światowej.

Obecnie prowadzone rozmowy dotyczyły planów stworzenia wystawy o początkach chrześcijaństwa i państwowości w Polsce i Norwegii. Intencją partnerskich instytucji jest przedstawienie analogicznych procesów historycznych i przygotowanie wystawy w dwóch wersjach językowych, co pozwoliłoby na jej równoległą prezentację w muzeach w Trondheim i w Gnieźnie.

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: oslo.msz.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo