Rozmowy o sztuce w Trondheim

0
82
Rozmowy-w-Trondheim

Rozmowy-w-Trondheim

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie nawiązało współpracę z Pracownią Odbudowy Katedry Nidaros

Dyrektor gnieźnieńskiego Muzeum dr. Michał Bogacki oraz Konsul RP Sławomir Kowalski odbyli rozmowy w Trondheim nt. polsko-norweskich planów wystawienniczych.

Dyrektor Michał Bogacki z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Konsul Sławomir Kowalski spotkali się z dyrektorem Pracowni Odbudowy Katedry Nidaros NDR (Nidaros Domkirke Restaureringsarbeider) Steinarem Bjerkestrandem oraz Inge Sørgård, kuratorem ds. wystaw w NDR. W spotkaniu uczestniczył również Konsul Honorowy RP w Trondheim Per Forseth.

Ambasadę RP łączą z Pracownią Odbudowy Katedry Nidaros doświadczenia z realizacji wspólnej wystawy „Dwie katedry, dwa narody”, która przez rok, do kwietnia 2016 r., była prezentowana w Pałacu Arcybiskupa w Trondheim. Z polskiej strony autorem wystawy było Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa nawiązywała do symboliki historycznej dwóch katedr, Archikatedry Św. Jana w Warszawie oraz Katedry Nidaros w Trondheim, z którymi wiązały się najistotniejsze wydarzenia w historii Polski i Norwegii: koronacje, konstytucje, czy opór wobec okupacji w okresie II wojny światowej.

Obecnie prowadzone rozmowy dotyczyły planów stworzenia wystawy o początkach chrześcijaństwa i państwowości w Polsce i Norwegii. Intencją partnerskich instytucji jest przedstawienie analogicznych procesów historycznych i przygotowanie wystawy w dwóch wersjach językowych, co pozwoliłoby na jej równoległą prezentację w muzeach w Trondheim i w Gnieźnie.

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: oslo.msz.gov.pl