0.9 C
Oslo
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKalendariumWielka Ucieczka norweskich lotników

Wielka Ucieczka norweskich lotników

Wielka-Ucieczka-norweskich-lotnikow„Wielka Ucieczka przez Szczecin” – historia, która wydarzyła się naprawdę

25 marca br. przypada 70-rocznica Wielkiej Ucieczki norweskich lotników z niemieckiego obozu w niemieckim Szczecinie do Szwecji. Z tej okazji władze Szczecina organizują obchody rocznicy, włącznie z zamkniętym pokazem fabularyzowanego dokumentu „Wielka ucieczka na północ” oraz konferencją prasową. Film ma wejść do polskich kin wczesną jesienią.

Film po kolaudacji dnia 25.03.2014 r. zostanie wysłany na festiwale.

WIELKA UCIECZKA

W 1943 roku jeńcy Stalag Luft III w Żaganiu, który był obozem dla lotników różnej narodowości, rozpoczęli przygotowania do jednej z największych ucieczek w czasie II wojny światowej. Akcja polegała na równoczesnym kopaniu trzech tuneli. „Harry” to nazwa najdłuższego tunelu wykopanego na głębokości 9 metrów, który kierował się na północ. Podkop miał ok. 110 metrów długości.

Ostatecznie w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z obozu uciekło 76 lotników. W wyniku pościgu za uciekinierami, większość z nich została złapana. Dla dwóch norweskich pilotów RAF Szczecin stał się bramą do wolności. Była to jedna z największych zorganizowanych ucieczek jeńców, znana na całym świecie jako Wielka Ucieczka.

„WIELKA UCIECZKA NA PÓŁNOC” – film

Większość z nas zna temat Wielkiej Ucieczki przez pryzmat wydarzeń przedstawionych w sensacyjnym amerykańskim filmie z 1963 r. ze Stevem McQueenem w roli głównej.

Należy jednak sięgnąć głębiej, by poznać dramatyczne losy uciekinierów. Szczecin okazał się najkrótszą drogą ucieczki do neutralnej Szwecji dla dwóch norweskich uciekinierów.

Historia przedstawiona w kultowym amerykańskim filmie „Wielka Ucieczka” z 1963 r. ma swoją kontynuację w Szczecinie. Głównymi bohaterami fabularyzowanego dokumentu „Wielka ucieczka na północ” są norwescy piloci RAF – porucznik Jens Müller /Przemysław Walich i sierżant Peter Bergsland /Paweł Niczewski , którzy  uciekli przez tunel w Zaganiu, dojechali do Szczecina i przez szczeciński port uciekli do Szwecji.

Porucznik Jens Müller i Sierżant Peter Bergsland spędzili w Szczecinie dwa dni pełne emocji i niepewności, czy uda im się zmylić pościg. Mniej szczęścia miał Polak – oficer Paweł Tobolski oraz podróżujący z nim słynny brytyjski dowódca Harry Day, którzy również dotarli do Szczecina, jednak zostali pochwyceni.

Wątek szczeciński Wielkiej Ucieczki wpisuje miasto w europejską pamięć historyczną. Jest odkryciem kolejnej tajemnicy miasta, która pozwala zrozumieć historię Szczecina.

Ten trzymający w napięciu fabularyzowany film dokumentalny  pokazuje, walkę o wolność odważnych ludzi.

„WIELKA UCIECZKA PRZEZ SZCZECIN” – szlak turystyczny

Pierwszym etapem promocji nowopowstającego produktu turystycznego pod nazwą „Wielka Ucieczka przez Szczecin”, będzie utworzenie szlaku turystycznego łączącego Żagań oraz Szczecin.

W dalszych etapach planowane jest powstanie oznaczonego szlaku turystycznego w Szczecinie, wydanie folderów i map, co umożliwi indywidualnym turystom samodzielne poznanie tej historii i dotarcie do miejsc, które 70 lat temu odwiedzili bohaterowie tej historii.

Dla grup zorganizowanych  zostaną udostępnieni specjalnie przeszkoleni przewodnicy.

Film „Wielka Ucieczka na Północ” stanie się integralnym elementem szlaku i będzie go można oglądać podczas pokazów kinowych regularnych i na zamówienie.

Więcej informacji:
www.thegreatescape.szczecin.pl

Artykuł w norweskiej NRK:
http://www.nrk.no/kultur/hollywood-droppet-nordmenn-1.11568685

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: amb-norwegia.pl

Polecamy artykuły:

Rana Pamięci w Norwegii
Muzeum Historii Żydów Polskich – ponad 3000 wydarzeń
– Historia polsko-norweska
– Niemiecki obozy w niemieckim Szczecinie

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo