25 C
Oslo
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaNewsDługość pobytu w 2013 roku w Polsce

Długość pobytu w 2013 roku w Polsce

Dlugosc-pobytu-w-2013-roku-w-Polsce

Długość pobytu w 2013 roku średnia długość pobytu turystów w Polsce znacznie wzrosła i wyniosła 4, 5 noclegu ( wobec 3,8 w 2012 r.). Stało się to głównie za sprawą wzrostu udziału przyjazdów długich – pow. 8 dni. Reguła, że przy jazdy drogą lotniczą wiążą się z dłuższym pobytem w Polsce potwierdziła się i tym razem (5,9 4 noclegu – wobec 3, 35 w przypadku przyjazdów drogą lądową). Jak zazwyczaj, najkrócej prze by wali w Polsce sąsiedzi ze wschodu (2, 3), a zwłaszcza turyści z nowych krajów Unii (2,2).

Sposób organizacji przyjazdu Ogółem, jak szacujemy, w ciągu 201 3 roku pakiet lub część usług wykupiło około 23 % tury stów (powrót do tendencji sprzed EURO 2012) . W efekcie dwie trzecie turystów przyjechało do nas w sposób samodzielnie zorganizowany. Ten sposób organizacji jest mniej popularny, niż rok temu. Udział wykupujących pakiety był, tak jak poprzednio, zdecydowanie największy wśród turystów z krajów pozaeuropejskich (ok. 40%) i stosunkowo duży wśród tury stów z krajów starej Unii (ok. 32 %). Jednak w przypadku tych kraj ów stwierdzamy ponowny wzrost liczby korzystających z pełnych pakietów.

Podróżujący drogą lotniczą częściej , niż pozostali , korz y- stają z różnych form pośrednictwa w organizacji przyjazdu. Przyjazdów samodzielnych było wśród podróżujących samolotem 46%, a wśród podróżujących drogą lądową – 78%.

Baza noclegowa

Z noclegów w obiektach typu hotelowego korzystało ogółem 45 % turystów. Oznacza to pokaźny wzrost . Wart odnotowania jest wzrost zainteresowania noclegami w obiektach hotelowych wśród obywateli „nowych” krajów UE oraz naszych wschodnich sąsiadów. Z bazy typu hotelowego korzystało blisko 51% turystów badanych na lotniskach.

Rys. 1. Miejsce noclegów (%)

Miejsce-noclegow-w-polsce

Odwiedzane województwa

W 2013 r. do najczęściej odwiedzanych województw należały: małopolskie (17,5%), dolnośląskie (15%), pomorskie (12%), zachodniopomorskie (11%) i mazowieckie (9%).

Oszacowane na cały rok 2013 liczby wizyt w najliczniej odwiedzanych województwach przedstawiają się następująco:

• małopolskie – 2,5 mln,
• dolnośląskie – 2,2 mln,
• pomorskie – 1,7 mln,
• zachodniopomorskie – 1,6 mln,
• mazowieckie – 1,3 mln.

Nie zmieniła się charakterystyczna cecha tury styki przyjazdowej do Polski, polegająca na znacznym odsetku wielokrotnych wizyt. Ok. 31% badanych odwiedziło Polskę jedynie raz w ciągu 12 miesięcy, a ok. 34% było u nas pięć lub więcej razy. W przypadku sąsiadów ze wschodu odsetek ten wyniósł aż 69%. W strukturze demograficznej turystów odwiedzających Polskę w 2013 roku stwierdzamy nieznaczne zmiany w przypadku udziału osób deklarujących polskie pochodzenie (wzrost o 3 pkt proc. do 22%). Jeśli zaś idzie o wiek, udział osób w wieku od 25 do 34 lat , pozostał na zbliżonym poziomie (ok. 24%, podobnie jak w przypadku grupy wieku 45 – 54 lata: 23%), zaś największy udział odnotowano dla osób w wieku 35 – 44 lata (ok. 33%). Struktura wg płci pozostaje niemalże bez zmian (60% do 40% na korzyść mężczyzn.

Katarzyna Janczak
Krzysztof Patelak

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki (msport.gov.pl)
Fot: własność redakcji

Polecamy również przeczytanie artykułu: Przyjazdy do Polski w 2013 roku http://www.sarpsborg.pl/przyjazdy-polski-2013/

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo