0.9 C
Oslo
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaNewsDobry rok dla sportu i turystyki

Dobry rok dla sportu i turystyki

dobry-rok-dla-sportu-i-turystyki

Dobry rok – podsumowanie pierwszego roku rządu

Sport i turystyka są dziedzinami życia, które fantastycznie wzmacniają kapitał społeczny, a sukcesy są zauważalne i odczuwalne. Droga do tych sukcesów prowadzi także przez programy i projekty realizowane w ciągu ostatnich miesięcy przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Budowanie sportu u podstaw, to jeden z naszych priorytetów, dlatego uruchomiłem program bezpośredniego wsparcia dla małych i średnich klubów. Program KLUB jest przełomowym projektem, z którego skorzystało najwięcej beneficjentów w historii ministerstwa sportu i turystyki. Kwotą blisko 24 milionów złotych wsparliśmy 2151 klubów w całej Polsce. To właśnie w takich miejscach rozpoczyna się przygoda ze sportem wielu przyszłych mistrzów. To tam pracują prawdziwi pasjonaci i trenerzy.

Podpisałem decyzję o uruchomieniu programu SKS. Od nowego roku, wprowadzamy dobrą, sprawdzoną formułą zajęć pozalekcyjnych. Zajęć, za które wynagrodzenie otrzymywać będą nauczyciele wychowania fizycznego. Na program przeznaczamy 40 milionów złotych. SKS będzie w każdej z ponad dwóch i pół tysiąca gmin. Programem zostanie objętych ponad 350 tysięcy dzieci i młodzieży.

Stworzyliśmy spójną piramidę szkoleniową w sporcie dzieci i młodzieży, bo każdy etap rozwoju sportowca w drodze do sukcesu w sporcie wyczynowym jest niezwykle ważny. Reprezentantom Polski zapewniliśmy komfortowe warunki przygotowań do najważniejszych imprez sportowych w tym roku, wypłacając najszybciej w historii środki finansowe na ten cel. Podnieśliśmy wysokość nagród za medale igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Wyższe o sto procent nagrody otrzymali wszyscy sportowcy pełnosprawni i niepełnosprawni.

Wprowadzono Kodeks Dobrych Praktyk Sponsoringowych – dajemy szansę medalodajnym dyscyplinom, które do tej pory nie miały takiej możliwości, pozyskać sponsora w postaci Spółki Skarbu Państwa.

Ale Polacy oczekują także od rządzących, że polski sport będzie przejrzysty i uczciwy. Mamy gotową nowelizację ustawy o sporcie, dzięki której zwiększamy przejrzystość w funkcjonowaniu polskich związków sportowych.

Wprowadzamy, między innymi, zakaz zasiadania w zarządzie związku sportowego osób, które posiadają akcje lub udziały w spółkach realizujących zadania na rzecz polskiego związku sportowego. Ta sama zasada dotyczy osób bliskich. Nie może być bowiem tak, że osoba bliska świadczy usługi na rzecz danego związku. Wprowadzimy zakaz sprawowania funkcji członka zarządu przez byłych funkcjonariuszy aparatu represji, a także obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych.

Ministerstwo wprowadza zasady dobrego zarządzania w polskich związkach sportowych. Finansowanie nie jest prawem, ale przywilejem. Związki sportowe muszą działać transparentnie.

Polski sport powinien być czysty w wielu wymiarach, tym moralnym, zarządczym, ale i stricte sportowym. Gotowa jest ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie. Dzięki niej powołujemy Polską Agencję Antydopingową, która zastąpi dwie funkcjonujące do tej pory instytucje, biuro i komisję. Wzmacniamy instytucjonalną walkę z dopingiem w Polsce. Zwiększamy liczbę kontroli antydopingowych. Nasze działania są w pełni popierane przez Światową Agencję Antydopingową, z którą mamy bardzo dobrą współpracę.

Nie ma sukcesu w sporcie bez dobrej infrastruktury. W tym roku dofinansowaliśmy blisko 700 inwestycji kwotą 420 milionów złotych. Budujemy hale, stadiony, boiska i baseny.

Z programów, które dofinansowujemy w ramach sportu masowego skorzystało w tym roku ponad 4 i pół miliona Polaków. Zwiększyliśmy budżet dla dzieci na naukę pływania w klasach I-III, dzięki czemu ponad 100 tysięcy dzieci uczyło się pływać.

Prawdziwy boom przeżywa polska turystyka. Mamy najlepsze wyniki w branży turystycznej od wielu lat. Jednym z podstawowych powodów, dla których tak się dzieje jest fakt, że Polska jest bezpiecznym i przyjaznym krajem. Ale polscy turyści mogą czuć się bezpiecznie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wprowadziliśmy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Rząd Pani Premier Beaty Szydło w kilka miesięcy zrobił to czego do tej pory przez ostatnie lata nie udało się uregulować.

Dzięki Funduszowi, w przypadku niewypłacalności biura podróży, zapewniamy Polakom pełny zwrot kosztów wycieczki a także bezpieczny powrót do kraju. Dzięki naszym działaniom Polacy mogą swobodnie korzystać z oferty zagranicznej. Zachęcamy także do wypoczywania w kraju. Znając problemy branży turystycznej, czyli m.in. krótki sezon letni i zimowy, zapraszamy do wypoczywania w kraju poza sezonem wysokim. Uruchomiliśmy akcję „Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny”.  Przeszła ona najśmielsze oczekiwania. Mimo, że to był pilotaż zgłosiło się 400 partnerów: muzea, hotele, pensjonaty Wierzę głęboko, że „Weekendy za pół ceny” od przyszłego roku, stanie się turystycznym zwyczajem, do którego przywiążą się Polacy.

Turystyka to jest ta branża, która mocno odczuła działanie rządowego programu 500+. Dwie trzecie polskich rodzin wysłało dzieci na wakacje. Często po raz pierwszy. To najwięcej od ponad 20 lat.

I na koniec mam dla Państwa najświeższą informację. Przez ostatni rok intensywnie pracowaliśmy wraz z Prokuratorią Generalną Skarbu Państwa nad rozwiązaniem najtrudniejszego i największego sporu prawnego, który odziedziczyliśmy po koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL-u, sporu związanego z budową Stadionu Narodowego. Wczoraj podpisana została w sądzie ugoda, dzięki której koszt budowy stadionu w końcu przestaje rosnąć. A w budżecie państwa zostaje pół miliarda złotych. Wykonawcy i podwykonawcy otrzymali należne wynagrodzenie we wszystkich udokumentowanych przypadkach. Stadion Narodowy wreszcie może funkcjonować normalnie. Naprawiliśmy błędy naszych poprzedników.

Reasumując, od roku budujemy sport transparentny uczciwy i przede wszystkim efektywny. Stawiamy na turystykę, jako dziedzinę gospodarki dochodową i bezpieczną dla Polaków.

 

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki (msport.gov.pl)
Fot: msport.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo