3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsBiznesFundusze norweskie na ochronę zdrowia maluchów

Fundusze norweskie na ochronę zdrowia maluchów

Fundusze-norweskie-na-ochrone-zdrowia-maluchow

Lepsze możliwości leczenia pacjentów i stworzenie warunków do stałego pobytu rodziców z dzieckiem – m.in. takie efekty osiągnięto remontując Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w opolskim Wojewódzkim Centrum Medycznym. Dzięki ponad 9,5 mln zł z funduszy norweskich i EOG powstaje również bank kobiecego mleka w Opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii.

Teraz zamiast ciasnych boksów z inkubatorami i stanowiskami do reanimacji są dwie przestronne jasne sale: jedna na osiem stanowisk dla noworodków i niemowląt i małych dzieci, druga na cztery – z przeznaczeniem dla nastolatków. Jest też izolatka z jednym specjalistycznym stanowiskiem intensywnej terapii. Oddział po remoncie ma łącznie 13 miejsc dla pacjentów. Rocznie w ośrodku leczonych jest ok. 250 maluchów. Przebudowa ma w efekcie ułatwić dostęp matek do dzieci i umożliwić tzw. kangurowanie dziecka, co – zdaniem lekarzy – stanowi ważny element leczenia niewydolności oddechowej u wcześniaków.

Na oddziale zorganizowano także pokój laktacyjny, gdzie mamy będą mogły odciągać swój pokarm, który będzie potem w odpowiednich warunkach przechowywany i wykorzystywany w miarę potrzeb, a także pokój odpoczynku dla odwiedzających. W nowoczesnej placówce, doskonałe warunki pracy ma również personel.

Każda kropla na wagę złota

Oprócz nowoczesnego ośrodka leczenia najmłodszych, w Opolu powstaje również bank mleka. Pomogą w tym zakupione w ramach projektu zamrażarki, laktatory, urządzenia do pasteryzacji mleka. Założono, że uda się pozyskać rocznie 200 litrów mleka. Bank mleka to rodzaj profesjonalnego laboratorium, w którym gromadzi się, bada i przechowuje kobiece mleko, aby móc dostarczać go dzieciom, które z przyczyn losowych nie mogą być karmione przez biologiczne mamy. Aktualnie w Polsce funkcjonują cztery tego typu placówki, piąta (w Opolu) – będzie otwarta na początku 2016 roku.

Ważne informacje:

Z funduszy norweskich i EOG na sektor ochrony zdrowia przeznaczonych jest łącznie 76 mln euro. Projekty dotyczą zarówno poprawy i lepszego dostosowania ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych, jak i ograniczania społecznych nierówności w zdrowiu. Koordynatorem programów jest Ministerstwo Zdrowia.

 

Źródło: Serwis funduszy norweskich i EOG (eog.gov.pl)
Fot: eog.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo