3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsNaukowcy badają prawa pasażerów w Europie

Naukowcy badają prawa pasażerów w Europie

naukowcy-badaja-prawa-pasazerow-w-europie

Sprawdzą przystosowanie transportu do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, starszych i innych.

 

Naukowcy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier sprawdzą przystosowanie transportu kolejowego, autobusowego i lotniczego do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, niewidomych, starszych i innych – poinformował rzecznik Szkoły Głównej Handlowej (SGH).

Końcowy raport z badania oceni przystosowanie transportu kolejowego, autobusowego i lotniczego w tych krajach do potrzeb pasażerów z ograniczoną sprawnością ruchową.

Określenie „osoby z ograniczoną sprawnością ruchową” (PRM – passenger with reduced mobility) w transporcie oznacza osoby na wózkach inwalidzkich, niewidomych i niedowidzących, głuchych i niedosłyszących, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Głównym celem projektu jest analiza bieżącej sytuacji legislacyjnej w zakresie praw pasażerów w transporcie i zbadanie praktycznych konsekwencji regulacji prawnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i niepełnosprawnych w każdym z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej – V4. W każdym z krajów, w którym realizowane jest badanie, naukowcy będą zbierać opinie osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej. Zapytają o znajomość ich praw oraz ocenę dostępności transportu publicznego – informuje rzecznik SGH, Marcin Poznań.

Projekt realizuje Katedra Transportu Kolegium Zarządzania i Finansów SGH w Warszawie, Wydział Transportu im. Jana Pernera Uniwersytetu w Pardubicach, Wydział Ekonomiki Transportu i Komunikacji Uniwersytetu w Żylinie oraz Wydział Technologii Transportu i Ekonomii Politechniki Budapesztańskiej. Badanie jest realizowane dzięki finansowaniu z Funduszu Wyszehradzkiego.

W Unii Europejskiej prawa pasażerów zostały określone w trzech rozporządzeniach UE (odnoszących się stosownie do transportu lotniczego, kolejowego i autobusowego). Państwa członkowskie są zobowiązane do ich stosowania i pomocy osobom z ograniczoną sprawnością ruchową – tak, by mogły się one jak najswobodniej przemieszczać.

Do końca marca 2015 r. powstanie raport z badania ankietowego, przeprowadzonego wśród osób z różnych grup pasażerów z ograniczoną sprawnością ruchową w czterech krajach. Raport pokaże stopień znajomości praw pasażerów w transporcie. Ankietowani na potrzeby raportu ocenią poziom dostępności usług transportu kolejowego, autobusowego i lotniczego – tłumaczy Marcin Poznań.

W Polsce partnerem projektu badania ankietowego jest Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych oraz Dział Spraw Osób Niepełnosprawnych SGH.

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo