25 C
Oslo
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaNewsTransfer zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii

Transfer zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii

transfer-zasilku-dla-bezrobotnychCzy transfer zasiłku dla bezrobotnych można zrobić kilka razy? Mój mąż już jeden transfer zrobił z Norwegii do Polski w ubiegłym roku a zasiłek ma przyznany na 2 lata. Czy zatem jeśli teraz podejmie pracę i gdy zostanie zwolniony może ponownie ubiegać się o transfer?

Od 1 maja 2010 r. w krajach Unii Europejskiej, a od 1 kwietnia 2012 r. w Szwajcarii oraz od 1 czerwca 2012 r. w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie obowiązują nowe przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w tym transferu zasiłków dla bezrobotnych: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009.

Obecnie możliwe jest skorzystanie z prawa do transferu zasiłku dla bezrobotnych więcej niż jeden raz pomiędzy dwoma okresami zatrudnienia.

W związku z powyższym, jeżeli okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych przyznanego w Norwegii, nie został przerwany z powodu podjęcia zatrudnienia, a w okresie jego pobierania skorzystano już raz z prawa transferu świadczeń, istnieje możliwość ubiegania się o transfer kolejny raz.

Wnioskować o transfer zasiłku dla bezrobotnych można w okresie pomiędzy dwoma okresami zatrudniania. Okres na jaki zasiłek został przyznany nie ma znaczenia. Oznacza to, że jeżeli po ustaniu zatrudnienia został przyznany zasiłek, w tym przypadku przez instytucję w Norwegii a w trakcie pobierania zasiłku osoba bezrobotna skorzystała z prawa transferu świadczeń, następnie ponownie podjęła zatrudnienie, to po jego utracie, może ubiegać się o prawo do transferu, pod warunkiem, że zostanie przyznane ponownie prawo do zasiłku.

Istotne jest tutaj, że po utracie kolejnego zatrudnienia, ponownie zostanie przyznany zasiłek przez instytucję w Norwegii, a o zasiłek w Norwegii ubiegać się można wyłącznie gdy ostatnie zatrudnienie będzie miało miejsce na terenie Norwegii, ponieważ co do zasady, prawo do zasiłku przyznaje instytucja ostatniego zatrudnienia. Gdyby pobieranie „norweskiego” zasiłku zostało przerwane z powodu podjęcia zatrudnienia w innym niż Norwegia kraju członkowskim np. w Polsce, wówczas o prawo do zasiłku w Norwegii już ubiegać się nie można. Krajem właściwym do przyznania prawa do zasiłku w takiej sytuacji będzie Polska. Prawo do zasiłku wówczas zostanie przyznane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce a nie zgodnie z przepisami prawa norweskiego, co dotyczy również wysokości świadczeń i okresu ich przysługiwania. Przyznany zasiłek w Polsce jak najbardziej będzie można również transferować do innego kraju członkowskiego, w celu poszukiwania pracy.

Reasumując – o prawo do transferu zasiłku można ubiegać się po każdym zakończonym okresie zatrudnienia, pod warunkiem, ze zostanie przyznany zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek dla bezrobotnych przyznaje instytucja kraju ostatniego zatrudnienia.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Zielona Linia (zielonalinia.gov.pl)
Fot: sxc.hu

PODOBNE ARTYKUŁY

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo