3 C
Oslo
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaNewsUsługi poza granicami kraju

Usługi poza granicami kraju

Uslugi-poza-granicami-kraju

Usługi poza granicami kraju – regulacje prawne

 

Każdy obywatel państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Norwegia, Islandia i Lichtenstein) może świadczyć tymczasowo usługi w innym państwie EOG, używając przy tym tytułu zawodowego w oryginalnym brzmieniu bez konieczności wnioskowania o uznanie jego kwalifikacji zawodowych.

Jeżeli dany zawód nie jest w państwie pochodzenia specjalisty regulowany, to musi on przedstawić dowody na posiadanie dwuletniego doświadczenia zawodowego w okresie dziesięciu lat poprzedzających świadczenie usługi. Wymóg ten nie jest stosowany, jeżeli kształcenie przygotowujące do wykonywania danego zawodu było szczegółowo uregulowane.

Państwo, gdzie działalność ma być wykonywana, może corocznie wymagać od usługodawcy wcześniejszego dostarczenia oświadczenia obejmującego informacje o posiadanym ubezpieczeniu, ewentualnie wraz z innymi dokumentami, jak dokument potwierdzający obywatelstwo usługodawcy, zaświadczenie o legalnym prowadzeniu działalności w państwie pochodzenia czy potwierdzenie kwalifikacji zawodowych.

Ewentualny wymóg rejestracji we właściwej organizacji zawodowej jest spełniany automatycznie. Właściwy organ musi przekazać dokumenty wnioskodawcy do organizacji zawodowej po otrzymaniu wcześniejszego oświadczenia. Państwo przyjmujące zwalnia też usługodawców z wymogów uzyskiwania zezwoleń.

Pamiętać należy jednak, że usługodawca podlega przepisom, które są bezpośrednio związane z ochroną i bezpieczeństwem konsumentów oraz dotyczą sposobu wykonywania regulowanej działalności.

W przypadku świadczenia usług po raz pierwszy w zakresie zawodów regulowanych, których wykonywanie ma wpływ na zdrowie lub bezpieczeństwo publiczne (asystent dentystyczny, dietetyk, masażysta, ratownik medyczny, pracownik ochrony, elektromonter, spawacz, monter rusztowań, operator wózków podnośnikowych itd.) właściwy organ państwa przyjmującego może sprawdzić kwalifikacje usługodawcy przed rozpoczęciem świadczenia usługi, aczkolwiek z zachowaniem zasady proporcjonalności.

Jeśli podczas sprawdzania właściwy organ stwierdzi istotne różnice pomiędzy kwalifikacjami wymaganymi a kwalifikacjami posiadanymi przez usługodawcę może on zostać zobowiązany do przystąpienia do tzw. testu umiejętności.

 

dr Tomasz Machelski, Vistula Enterprise Limited
www.vistulaenterprise.com, info@vistulaenterprise.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo