2 C
Oslo
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsEkologiaWizyta studyjna w Oslo

Wizyta studyjna w Oslo

Wizyta studyjna w Oslo – zielona transformacja

W dniach 20-22 czerwca 2023 roku miała miejsce interesująca wizyta studyjna w Oslo, zorganizowana przez Norweską Agencję ds. Zasobów Wodnych i Energii, w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG/NMF. W tym wydarzeniu uczestniczyli eksperci z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci strony norweskiej, włączając w to organizatorów oraz przedstawiciela Norweskiej Agencji ds. Środowiska. Wizyta skupiła się na różnorodnych aspektach dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonej energii.

Niektóre z głównych zagadnień obejmowały:

  1. Produkcja i Badania nad Wodorem: W trakcie wizyty miało miejsce zwiedzanie IFE Centrum testowania ogniw paliwowych i technologii wodorowych Hynor. Eksperci omawiali prowadzone badania związane m.in. z wyłapywaniem dwutlenku węgla w procesie sorpcji, wykorzystaniem amoniaku jako nośnika energii, produkcją wodoru poprzez elektrolizę wody oraz zastosowaniem wodoru w ogniwach paliwowych.
  2. Spalanie Odpadów i Kogeneracja: Wizyta obejmowała również zagadnienia związane ze spalaniem odpadów w celu produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie kogeneracji. Dodatkowo, omawiany był projekt instalacji wychwytu i składowania dwutlenku węgla generowanego przez spalanie odpadów. W tym kontekście odbyło się spotkanie w Klemetsrud, gdzie dyskutowano na temat wykorzystania odpadów do produkcji energii oraz projektu instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla.
  3. Adaptacja do Zmian Klimatu i Infrastruktura Ekologiczna: Podczas wizyty prezentowano różne podejścia do adaptacji do zmian klimatu, ze szczególnym naciskiem na koncept „niebiesko-zielonej” infrastruktury. Przedstawiono przykład potoku Hovinbekken, który płynie przez osiedle mieszkaniowe i został ucywilizowany w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  4. Energooszczędne Budownictwo i Zielona Transformacja: Przedstawiono także innowacyjne podejścia do energooszczędnego budownictwa na przykładzie Manglerud bad og aktivitetshus – kompleksu obejmującego m.in. pływalnię miejską, która pełni również funkcję centrum aktywności popołudniowej dla młodzieży. Prezentowano także strategię Oslo na rzecz zielonej transformacji do roku 2030, przedstawioną przez Departament Klimatu Urzędu Miasta Oslo.

Podsumowując, wizyta studyjna w Oslo przyniosła wiele korzyści, włączając w to nawiązanie istotnych kontaktów oraz poszerzenie wiedzy na temat norweskich doświadczeń w obszarach związanych z ochroną środowiska i zrównoważoną energetyką.

Na podstawie materiałów z serwisu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska | gov.pl

Fot:gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo