3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024

Święto Norwegów

swieto-norwegow

Święto Norwegów – Święto Narodowe 17 Maja

 

W Ambasadzie niezwykle miło i radośnie obchodzono Święto Narodowe 17 Maja. Był liczny i wesoły pochód przy muzyce w Dolince Szwajcarskiej, wiele zabaw dla dzieci i ciekawych spotkań. Norweskie Święto Konstytucji to najbardziej huczne, kolorowe, głośne i radosne święto obchodzone nad fiordami!

Każda miejscowość w Norwegii organizuje własną paradę, na którą ściągają dosłownie wszyscy – większość przystrojona w stroje narodowe. W tym dniu sprzedawane są także rekordowe ilości hot-dogów, lodów i balonów, a muzyka i śmiechy rozbrzmiewają do późnego wieczora.

Historia norweskiej Konstytucji w pigułce

– Po 434-letniej (od 1450 roku) Unii z Danią, Norwegia wchodzi na pocz. 1814 roku w Unię Personalną ze Szwecją, zmuszona do tego po najeździe Danii przez Szwecję

– Dnia 17 maja 1814 r. Norwedzy ogłaszają konstytucję niepodległej Norwegii. Jeszcze tego samego roku, po krótkiej wojnie, zostaje podpisany Układ z Moss, na mocy którego Szwecja uznaje fakt, iż Norwegia ma swą własną konstytucję

-1836 rok: Norweski Parlament, Storting, obchodzi po raz pierwszy Święto 17 Maja

– Pierwszy pochód z udziałem dzieci ma miejsce w 1870 roku

– 1905 rok: rozwiązanie Unii ze Szwecją. Duński książę Carl, znany jako Haakon VII, zostaje Królem Norwegii

– Od 1906 r. Rodzina Królewska gromadzi się rokrocznie w tym dniu na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do maszerujących w pochodzie dzieci i dorosłych.

Święto dzieci

Norweskie dzieci czekają na obchody Święta 17 Maja przez cały rok. Ochoczo, wraz z rodzicami lub szkołą, biorą udział w pochodzie, machając chorągiewkami w barwach narodowych Norwegii, a potem przez cały dzień uczestniczą w niezliczonych atrakcjach na świeżym powietrzu: zabawach, grach i konkursach oraz zjadają ogromne ilości hot-dogów i lodów.

Strój

Większość Norwegów wkłada na tę okazję swoje najlepsze ubranie, do którego przypina wstążkę lub kotylion w barwach narodowych bądź plakietkę z norweską flagą. Obecnie widuje się w tym dniu wielu Norwegów, ubranych w regionalny strój ludowy (bunad). Wzory i kolorystyka norweskich strojów ludowych różnią się zależnie od regionu. Widok wspaniałych, wielobarwnych strojów z całego kraju jest jednym z powodów, dla których ten dzień uznaje się za prawdziwe święto norweskiej tradycji i historii.

Obchody zakończenia 13-letniej nauki – Święto Russ

17 maja jest również dniem, w którym uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej (abiturienci) obchodzą koniec 13-letniej nauki (mimo, że wielu z nich ma jeszcze przed sobą egzaminy końcowe). Wielkie świętowanie, które raczej należałoby nazwać szaleństwem, rozpoczyna się pod koniec kwietnia i kończy właśnie 17 maja. Zwyczaj ten, zwany Świętem Russ (ostatnie litery wyrażenia łacińskiego „coruna depositurus”, czyli „zrzucanie rogów”), wywodzi się z Danii i polega na tym, że przez kilka tygodni – aż do kulminacyjnego 17 maja – uczniowie chodzą ubrani w strój „russ”, czyli ogrodniczki albo kombinezon roboczy. Pozostałe części garderoby obowiązkowo też mają być obszerne.

Kolor stroju świadczy o rodzaju szkoły, jaką dany uczeń właśnie kończy. Każdy 'russ’ przypina do ubrania lub przepasuje się norweską flagą. Do dnia 17 maja wszyscy abiturienci muszą wykonać szereg zadań, aby w tym dniu móc przejść właściwe pasowanie na 'russ’, po którym ma miejsce wielki koncert w Oslo.

Obchody 17 Maja poza granicami Norwegii

Wielu Norwegów oraz osoby mające norweskie korzenie obchodzi norweskie Święto Konstytucji także poza granicami Norwegii. Organizatorami obchodów (często też pochodów) są zazwyczaj Domy Marynarza, Ambasady, organizacje studenckie i inne norweskie instytucje.

Źródło: Ambasada Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo