Polscy uczniowie w światowej czołówce rankingu OECD

0
28
polscy-uczniowe-w-swiatowej-czlowce-rankingu-oecd

polscy-uczniowe-w-swiatowej-czlowce-rankingu-oecd

Polscy uczniowie w światowej czołówce

 

Gimnazjaliści znad Wisły zajęli piąte miejsce w Europie i jedenaste na świecie w zakresie wiedzy z matematyki i nauk ścisłych rankingu OECD. Zestawienie uwzględnia 76 krajów świata i po raz pierwszy porównano w nim również kraje Afryki i Ameryki Południowej.

Pełne wyniki badania poznamy w trakcie Światowego Forum Edukacyjnego, które odbędzie się w Korei Południowej w dniach 19-22 maja.

To kolejny sukces Polski w globalnym badaniu edukacyjnym. W ostatnim badaniu PISA (Programme for International Student Assesment) w zakresie matematyki polscy uczniowie, razem z Holendrami, Estończykami, Finami, zajęli pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, a 14. na świecie.

W obecnym rankingu OECD pierwsze miejsce zajął Singapur, kolejne Hongkong, Korea Południowa, Japonia i Tajwan. Najlepsza w Europie okazała się Finlandia, zajmując szóste miejsce.

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) bada poziom światowego szkolnictwa od 2000 roku. Ranking edukacyjny publikowany w tym roku obejmuje więcej państw niż dotychczas i dotyczy posługiwania się wiedzą z zakresu matematyki i nauk ścisłych przez 15-latków z całego świata. Bada zdolności rozwiązywania problemów, analizowania, argumentowania i interpretowania. W układaniu rankingu uwzględniono badanie PISA, ale też podobne światowe analizy: TIMMS (Trends in International Mathematics and Science Study) czy TERCE (Tercer Estudio Regional Comparativo y Explicativo) – dotyczący krajów Ameryki Południowej.

Głównymi autorami zestawienia OECD są Eric Hansushek z Uniwersytetu Stanforda oraz Ludger Woessmann z Uniwersytetu w Monachium.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: freeimages.com