13.9 C
Oslo
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNewsMotoryzacjaWypadek w Norwegii? Masz prawo walczyć o odszkodowanie

Wypadek w Norwegii? Masz prawo walczyć o odszkodowanie

wypadek-w-norwegii

Wypadek w Norwegii? Masz prawo walczyć o odszkodowanie

Przebywając w Norwegii na wakacjach lub w pracy, możesz ulec wypadkowi. W takiej sytuacji pamiętaj, iż mogą przysługiwać Ci roszczenia o odszkodowania do sprawcy lub podmiotu odpowiedzialnego za likwidację szkody. W niniejszym artykule dowiesz się jak skutecznie walczyć o swoje prawa w Norwegii.

Ubezpieczenie cywilne pracodawcy i pojazdu

W Norwegii podobnie jak w Polsce ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadają również pracodawcy. Chroni ono pracodawcę przed uzasadnionymi roszczeniami pracowników, którzy ulegli wypadkom w pracy.

Co robić po wypadku drogowym w Norwegii?

Jeżeli doszło do kolizji lub wypadku, przede wszystkim zabezpiecz miejsce zdarzenia, aby nie doszło do karambolu lub kolejnego wypadku. Zabezpieczenie mienia oraz zdrowia osób poszkodowanych jest absolutnym priorytetem. Jeżeli uczestnicy doznali obrażeń – należy wezwać pogotowie, a także policję.

Jeżeli wypadek nie był poważny uczestnicy mogą spisać pomiędzy sobą oświadczenie o wypadku. Powinno ono zawierać takie dane jak numer ubezpieczenia, nazwę ubezpieczalni.

W przypadku doznania obrażeń poszkodowani powinni bezwzględnie udać się do szpitala i zweryfikować dolegliwości.

Procedura likwidacji szkody w Norwegii przebiega podobnie jak w Polsce. Poszkodowany powinien skontaktować się z ubezpieczycielem i zgłosić wszystkie doznane szkody.

Wypadek przy pracy w Norwegii

Jeżeli poszkodowany doznał szkody w czasie pracy również ma prawo do odszkodowania. W takiej sytuacji niezmiernie ważne jest aby zapewnić poszkodowanemu odpowiednie zaopatrzenie medyczne. Jeżeli do wypadku doszło z winy pracodawcy lub innego pracownika, a jednocześnie poszkodowany doznał uszczerbku powyżej 15%, może liczyć na odszkodowanie oraz bezpłatną pomoc prawnika w Norwegii.

Po wypadku warto zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zebrać dowody, zrobić zdjęcia, uzyskać oświadczenia o przebiegu zdarzenia od współpracowników. Sam wypadek natomiast powinien zostać zgłoszony pracodawcy i odnotowany w księdze wypadku.

Dokumentacja wypadkowa

Po każdym wypadku w Norwegii należy zabezpieczyć takie dokumenty jak:

– dokumentacja medyczna – karty szpitalne, historie choroby;

– rachunki i faktury za zakup leków, środków opatrunkowych;

– kartę wypadku przy pracy lub notatkę policyjną z wypadku drogowego;

– oświadczenia świadków zdarzenia – współpracowników lub innych uczestników kolizji, ich dane kontaktowe;

– dane kontaktowe i ubezpieczeniowe pracodawcy lub sprawcy wypadku drogowego;

– w przypadku wypadków przy pracy – pełne dokumenty zatrudnienia i zwolnienia (zwolnienia lekarskie, umowy, potwierdzenia wypłaty wynagrodzenia).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak zachować się po wypadku i jak walczyć o swoje prawa odwiedź stronę LexHelper.pl.

Fot: LexHelper.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo